• Nur

Yeni Başlayanlar, Haydi Birlikte Clutch Çanta Yapalım! 🥳

Hem kolay hem de kısa sürede diğer nakış işlerine göre daha gösterişli bir clutch çanta yapalım. Bu çanta Instagram postunda da çok paylaşım almıştı. 😊 O zaman adımları takip edin:


1. Malzemeleri bir araya getir. ✂ ✏🧷🧶


Punch nakışı için gerekli malzemeler, bir araya toplayın. (Bunları biz size sağlıyoruz, sadece renklerinize kendiniz karar verin. 😊) Az deneyimli ve henüz deneyimi olmayanlar için kesinlikle tercih etamin olmalıdır. Geniş delikli etamin kumaşa sitemizden ulaşabilirsiniz.

Farklı bir kumaş tercih etmek isterseniz, örneğin saten gibi. Bu iğneyi batırmakta zorlanmanıza, kumaşın iplerinin kaçmasına sebep olacak hem de oldukça yorucu hale getirecektir. İşleme sonrası kumaş gözükmeyeceği için endişelenmenize gerek yok. 😊


İpi seçerken ilmeklerin tutmamasına sebep olacağından naylon içerikli ip tercih etmemelisiniz. Pamuklu, yünlü ipler tercih edilmelidir. Az akrilik karışımlı da tercih edilebilir.


Kumaşımız, punch iğnemiz, kasnağımız, kalemimiz, makasımız, fermuar ve astarımız da hazırsa hadi başlayalım!


2. Bir tasarım belirle. 📝


Basit bir model üzerinde çalışmak istiyorsanız bunu direkt olarak kumaşa kalem yardımıyla çizebilirsiniz. Bu kalem kurşun olursa mürekkep akma ihtimalini önlemiş olursunuz. Ya da benim hazır modelim var onu çalışmak istiyorum derseniz, karbon kağıdı bezin üzerine, kağıdın üzerine de tasarımınızı yerleştirerek, kalemle üzerinden geçerek beze aktarabilirsiniz. Bir yol daha var; örnek modeli ışık alan bir cama yapıştırıp, üzerine de bezi koyup, kalemle modelin gölgesi üzerinden çizimi takip edebilirsiniz.


Clutch çanta için modelinizin bir daire içerisinde yer alması gerekiyor çünkü daireyi ikiye katlayıp, yarım ay haline getireceğiz. Bu nedenle önce daireyi çizip, daha sonra içerisine modelinizi yerleştirmelisiniz.

3. İpi iğneden geçirme zamanı. 🧶


Malzemelerimizi hazırladık, modelimizi çizdik. Şimdi sıraya ipi iğneden geçirmede, bunu burada uzun uzun anlatmayacağız çünkü başka bir yazımızda detaylıca anlattık. 😊 Eğer heniz bilmiyorsanız, hemen şuranın üzerine tıklayarak, ipi geçirme adımlarını izleyin.


Hangi iğneyi kullanacağınız tamamen sizin kararınız. Kalın çalışmak isteyenler kalın uçlu seçebilir ya da iğneyi ayarlayabilir, ince uçlu ince bir doku çıkarmak isteyenler de aynı şekilde seçim yapabilir. İğne kısa olursa ilmekler küçük, iğne uzun olursa ilmekler büyük olacaktır.

4. Haydi işleyelim!


Yeni başlayanlar için belirtmekte fayda var ki işlediğiniz kısım değil, kumaşın diğer kısmı kullanacağınız yüzü olacak. Bu nedenle arka taraf çorba gibi oldu diye dert etmeyin. Burası sizin çalışma alanınız ne kadar karışık olursa olsun ön yüzde bir şaheser ortaya çıkacak. 😊


İpi geçirdikten sonra belirlediğiniz doğrusal üzerine ilerlemeniz faydalı olacaktır. İşlenen rengi bitirdiğiniz de ipin ucunu çalışma tarafınızda kesin, çok da kısa olmamasına dikkat edin ki önden kaçmasın. Aynı işlemi tüm renk seçimlerinizi tamamlayana kadar devam ettirin. İğnenin ucu hep aynı yöne bakmak zorunda, yoksa ilmeğiniz sökülebilir bu nedenle köşelerde yapacağınız dönüşlerde ilk kasnağı çevirerek bunun önüne geçebilirsiniz.5. Sıra geldi temizliğe. 🧼🧽


İşlemeyi bitirdik, şimdi arkada oluşan karışıklığı biraz düzenleyelim ki çantanın içine elimizi soktuğumuzda bizi rahatsız etmesin. İpleri düzenleyip, kesin. Eğer işlemeniz çok sıkı değilse(ki genelde sıkı olur) tutkal ile ipleri yan yatırarak yapıştırabilirsiniz. Kesimde dikiş makası kullanılması ince ağzı ile kolay kesim yapılabilmesi. Ama zorunlu mu tabi ki değil, kessin yeter. 😂6. Kumaşları keselim.

İşlememiz bitti, şimdi çalışmamızı yarım ay şeklinde keselim, aynı zamanda karşı kapağı da aynı boyutta kesmeliyiz. Kenarlarında dikiş için 1.5-2 cm'lik bir kumaş bırakmalısınız. Aynı şekilde astarınızı da kesin ve hazır hale getirin.


7. Parçaları birleştir. 🧩


Bu kısmı sanırım her kadın bilir, artık punch kısmı bitti, dikiş kısmına geldik. Karşılıklı kumaşları astarları ile birlikte dikin. Eğer yumuşak doku istiyorsanız elyaf ile dokuma kumaşının arasına çok az elyaf koyabilirsiniz.

Dikiş makineniz varsa bu işlem çok kolay ama yoksa elle de dikebilirsiniz tabi ki. 👌Ve bittiiiii! 💃


Ellerinize sağlık. 🙏 Bu kadar kısa sürede el emeği göz nuru bir clutch çantanız oldu. 😁#punch #punchneedle #pancnakisi
Kaynak: Martha Stewart


244 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2020, Nur Punch Atölyesi tarafından Wix.com ile kurulmuştur.