• Nur

Punch Nakışında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar ⚠

1. İp Her Zaman Elinizin Üstünde Ya da Önünde Olmalı 🧶

İp elinizin altında kaldığında iğne ile ip arasında gerginlik olacaktır ve ilmekleriniz sökülmeye başlayacaktır.

2. Kullanılacak İp Rulodan Çektikçe Gelmemeli, Hazırda Açılmış İp Olmalı 🍥

Rulodan çektikçe işlerim mantığında olmamak gerekiyor çünkü ip gerildikçe üstte de belirttiğimiz gibi ilmekler sökülmeye başlıyor. Her zaman bir miktar ipi rulodan söküp işlenmeye hazır bol ip kenarda tutmalısınız.

3. İğnenin Ucunu Tamamen Kumaştan Çekmeyin 🧷

Hangi uzunlukta çalışırsanız çalışın iğne ucu kumaş yüzeyine geri çıktığı an bir sonraki batma işlemini yapabilirsiniz. Eğer daha fazla çekerseniz ilmeğiniz sökülecektir.

4. Doğrusal Olarak İşleyin 📏

Her model için ilmekleriniz aynı doğru üzerinde ilerlerse sonuç daha güzel olacaktır. Karışık işlenmesi durumunda hem arka hem ön taraf da karışık olacaktır.


5. İç Kısımdan İşlemeye Başlayın 🔯

Modelinizde iç kısımlarda farklı renkte işlemeniz gereken yerler varsa önce o kısımları işlemeye başlayın. Yani içten dışa doğru ilerlemek küçükten büyüğe doğru gitmek işleminizi kolaylaştıracaktır.


6. Modelde Farklı Ölçülerde Çalışacağınız Kısımlar Varsa Önce Kısa Olanlardan Başlayın ▪◾

Düşük dereceli çalışacağınız kısımları önce işlemelisiniz, eğer büyük derecelileri önce işlerseniz, küçük dereceli kısımlarda işlemeniz gereken alanı görmekte zorlanıyor olacaksınız.

7. İşleyeceğiniz Örnekte Metin Varsa Yönüne Dikkat Edin 🔜🔛

Eğer normal süreçte olduğu gibi arkadan işleyip önden gözükmesini istiyorsanız, metnin aynaya yansımış halini kumaşa çizmelisiniz.

İşlediğim yönü kullanacağım diyorsanız, çok dikkatli ve temiz çalışmalısınız.


8. İşleme Tamamlanınca İpleri Kesme Aşamasında Dikkatli Olun ✂

İpleri temizlerken ilmekleri kesmemeye dikkat edin, yoksa tüm işlenen renk sökülebilir. Aynı zamanda kumaşı kenarlardan keserken de çok dikkatli olunmalı, bir ilmek kesildiğinde devamı gelecektir.


9. Kenarlardan Sıfır Bitirilerek Kullanılacak Ürünler Mutlaka Tutkallanmalı 🧲

Bardak altlığı, sandalye minderi, kilim vs. gibi kenardan sıfır kullanılacak ürünlerde kesim işleminden önce kesinlikle üzerinden tutkal ile geçilmeli. Yoksa kumaşı ve ipleri temizleme aşamasında sökülmeler yaşanabilir.


#punch #punchneedle #punchnakisi #pancnakisi 
372 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

©2020, Nur Punch Atölyesi tarafından Wix.com ile kurulmuştur.